HILLSBOROUGH COUNTY PLAYOFF TEAMS BY YEAR

The playoff era began in 1963. In that time Hillsborough County has produced 11* State Champions and 18* Runner-Ups. Below is a list of Hillsborough County playoff teams. (* includes Armwoods forfeited years)

1963 The Playoff era began with only a 2A championship game.
1964 2A & 1A each have championships.
1965 thru 1967 The playoffs expand to include a 1B championship game.
1968 thru 1970 The state playoffs add a 1C championship.
1971 thru 1984 The playoffs have championships for 4A,3A,2A & 1A.
1985 thru 1994 The playoffs adds class 5A.
1995 thru 1998 The state adds class 6A but drops the class 1A championship game.
1999 thru 2004 the state holds championships in all classes 6A thru 1A.
2005 thru 2010 the state adds class 2B & 1B to the championship format.
2011 the state drops 1B & 2B and adds 7A & 8A.

HILLSBOROUGH COUNTY STATE FINALISTS
1963 2A Robinson Runner-Up
1968 1A Jesuit Champions
1969 2A Brandon Runner-Up
1969 1A Blake Champions
1969 1C Pinecrest Champions
1971 4A Robinson Runner-Up
1992 3A Jesuit Runner-Up
1996 6A Hillsborough Runner-Up
2001 5A Chamberlain Runner-Up
2002 5A Wharton Runner-Up
2002 4A Jefferson Runner-Up
2003 4A Armwood Champions
2004 4A Armwood Champions
2004 3A Jefferson Runner-Up
2005 4A Armwood Runner-Up
2006 4A Plant Champions
2007 2A Tampa Catholic Runner-Up
2008 4A Plant Champions
2009 5A Plant Champions
2009 2B Tampa Catholic Runner-Up
2010 5A Plant Runner-Up
2010 4A Armwood Runner-Up*Appearance Forfeited*
2010 3A Jefferson Champions
2011 8A Plant Champions
2011 6A Armwood Champions*Title Forfeited*
2013 6A Armwood Runner-Up
2014 6A Armwood Runner-Up
2015 6A Armwood Runner-Up
2015 2A Cambridge Christian Runner-Up
2016 7A Plant Runner-Up

PLAYOFF TEAMS
1963 Robinson
1964 NONE
1965 Plant
1966 NONE
1967 Robinson,Jesuit
1968 Hillsborough,Jesuit,Turkey Creek
1969 Blake,Brandon,Pine Crest
1970 NONE
1971 Robinson,Tampa Catholic
1972 King
1973 East Bay,Plant,Temple Heights
1974 Jesuit
1975 Jefferson,Jesuit,Plant City,Temple Heights
1976 King,Plant,Tampa Catholic,Temple Heights
1977 Robinson,Brandon
1978 King,Plant,Jesuit
1979 Plant
1980 Berkeley Prep,Plant
1981 King
1982 Chamberlain,Jesuit
1983 Chamberlain
1984 Chamberlain,Plant,Berkeley Prep
1985 Brandon,Gaither,Berkeley Prep
1986 Jefferson
1987 Chamberlain
1988 NONE
1989 Chamberlain
1990 Tampa Catholic
1991 Leto,Jesuit
1992 Jesuit
1993 Hillsborough,Jefferson,Leto,Tampa Catholic
1994 Gaither,Hillsborough,Jefferson,Jesuit,Tampa Catholic,Temple Heights
1995 Hillsborough,Tampa Catholic
1996 Armwood,Brandon,Hillsborough,Jefferson,Jesuit,Tampa Catholic
1997 Robinson,Chamberlain,Jesuit,Tampa Catholic
1998 Robinson,Armwood,Hillsborough,Leto,Plant City,Jesuit,Tampa Catholic
1999 Robinson,Hillsborough,Armwood,Gaither,Chamberlain,Jefferson,Leto,Plant City,Plant,Jesuit,Tampa Catholic
2000 Armwood,Blake,Chamberlain,Hillsborough,Gaither,King,Riverview,East Bay,Jefferson,Tampa Bay Tech,Jesuit
2001 Chamberlain,Hillsborough,Jefferson,Jesuit,Tampa Bay Tech,Riverview,East Bay,King,Tampa Catholic
2002 Armwood,Chamberlain,Wharton,Jefferson,Hillsborough,Jesuit,East Bay,Durant
2003 Robinson,Alonso,Chamberlain,Hillsborough,Armwood,Jefferson,Durant,Berkeley Prep
2004 Armwood,Chamberlain,Middleton,Berkeley Prep,Jefferson,Hillsborough,Jesuit,East Bay
2005 Robinson,Alonso,Brandon,Armwood,Chamberlain,East Bay,Hillsborough,Plant,Jefferson,Middleton,Riverview,Wharton,Tampa Catholic
2006 Alonso,Armwood,Plant City,Plant,Tampa Catholic,Hillsborough,Jefferson,Jesuit,Brandon,Chamberlain,Gaither,Freedom
2007 Armwood,Brandon,Wharton,Tampa Catholic,Sickles,Plant City,Plant,Gaither,Chamberlain,Hillsborough,Jefferson
2008 Durant,Bloomingdale,Newsome,Alonso,Chamberlain,Gaither,Wharton,Tampa Bay Tech,Spoto,Plant,Armwood,Jefferson,Tampa Catholic
2009 Alonso,Armwood,Freedom Hillsborough,Jefferson,Jesuit,Newsome,Plant,Plant City,Robinson,Sickles,Tampa Bay Tech.,Tampa Catholic, Berkeley Prep
2010 Berkeley Prep,Tampa Catholic,Robinson,Jesuit,Jefferson,Sickles,Hillsborough,Plant City,Plant,Alonso,Newsome,Tampa Bay Tech,Brandon,*Armwood*(voided)
2011 Berkeley Prep,Robinson,Jesuit,Hillsborough,Plant,Tampa Bay Tech,Durant,Gaither,Wharton,Brandon,*Armwood*(voided)
2012 Robinson,Carrollwood Day,Tampa Catholic,Hillsborough,Armwood,Plant,Newsome,Gaither,Durant,Tampa Bay Tech,Wharton
2013 Jesuit,Plant,Gaither,Wharton,Armwood,Spoto,Carrollwood Day,East Bay,Jefferson,Plant City,Sickles,Tampa Catholic
2014 Spoto,Jesuit,Hillsborough,Armwood,Plant,Bloomingdale,Sickles,Tampa Bay Tech,Plant City,Durant,Berkeley Prep
2015 Cambridge,Carrollwood Day,Plant City,Jesuit,Jefferson,Plant,Armwood,Brandon,Sickles,Tampa Catholic,Tampa Bay Tech,Steinbrenner
2016 Cambridge,Jesuit,Jefferson,Armwood,Plant,Hillsborough,Tampa Catholic,Berkeley Prep,Durant,Tampa Bay Tech,Seffner Christian